Weiz Guys
Weiz Guys Logo
Grains

2016 Sweethearts Revenge Homebrew Competition Results

Light Lager and Pilsner (12 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Jonathan Kissinger 1st 2A: International Pale Lager Three Frogs rest in peace Worts of Wisdom Homebrewers (San Jose, CA)
Derek Heersink 2nd 2A: International Pale Lager Take your Pilz None
Dave Roberts 3rd 5C: German Helles Exportbier Bear Creek Gold Mile High Monks (Denver Metro and Beyond, CO)

Amber and Dark Lager (8 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Ernie Smith 1st 7A: Vienna Lager DragonFly Amber Intellectual Brewers Union (IBU) (Mills, WY)
Ed Moore 2nd 3D: Czech Dark Lager Miss Kitty Czech Dark Lager Rock Hoppers Brew Club (Castle Rock, CO)
Jonathan Kissinger 3rd 2C: International Dark Lager Welcome Darkside Worts of Wisdom Homebrewers (San Jose, CA)

Bock (7 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
David Kilts 1st 4C: Helles Bock Spring Bock Weiz Guys (Loveland, CO)
Shawn Miller
CoBrewer: Shawn Miller
2nd 9A: Doppelbock Chris_dopple High Plains Drafters (Cheyenne, WY)
Kevin Otting 3rd 9A: Doppelbock Drudenkreuz None

Light Hybrid Beer (12 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Trent Moriarty 1st 1C: Cream Ale None
Tiago Dantas 2nd 18A: Blonde Ale The Blond The Brew Crew (Denver, CO)
Jonathan Kissinger 3rd 5B: Kolsch I love my well water Worts of Wisdom Homebrewers (San Jose, CA)

Amber Hybrid Beer (6 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Geoff Shipley 1st 19B: California Common Calrissian Common None
Jason Cramer
CoBrewer: Scott Guill
2nd 7B: Altbier Bearded Bastard Weiz Guys (Loveland, CO)
Tom Goodwin 3rd 7B: Altbier KROC (Keg Ran Out Club) (Broomfield, CO)

English Pale (10 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Tris Jacobs 1st 11C: Strong Bitter PBC ESB Weiz Guys (Loveland, CO)
Brent Wickham
CoBrewer: Orris Wickham
2nd 12B: Australian Sparkling Ale 12-14 Sparkling Ale High Plains Drafters (Cheyenne, WY)
Michael Baxter
CoBrewer: Jennifer Baxter
3rd 11B: Best Bitter Tea Time Bitter Berthoud Barn Burners (Berthoud, CO)

Scottish and Irish (10 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Ernie Smith 1st 15A: Irish Red Ale Kiss the Blarney Intellectual Brewers Union (IBU) (Mills, WY)
Dave Stieb 2nd 17C: Wee Heavy Nessie Weiz Guys (Loveland, CO)
Chad Hodgson 3rd 15A: Irish Red Ale 'Ol Red None

American Pale Ale (15 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Dan Chase 1st 18B: American Pale Ale Pale Ale None
Daniel Christensen 2nd 18B: American Pale Ale Snow Drift Pale Ale Intellectual Brewers Union (IBU) (Mills, WY)
Tim Schafer
CoBrewer: Paul Ditter, Ev Schafer
3rd 18B: American Pale Ale Kaleidoscope None

American Amber and Brown (13 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Tyler King
CoBrewer: Taylor HIlburn
1st 19A: American Amber Ale The Milkman Named Her Amber Sangre De Cristo Craft Brewers (Santa Fe, NM)
Randy Pratt 2nd 19A: American Amber Ale American Amber Ale Missouri Association of Serious Homebrewers (MASH) (Rolla, MO)

English Brown (9 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Chris Cunningham 1st 13B: British Brown Ale English Brown None
David Kilts 2nd 13A: Dark Mild Rusty Barnacle Weiz Guys (Loveland, CO)
Bradley Bray 3rd 13B: British Brown Ale None

Porter (21 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Shawn Miller
CoBrewer: Shawn Miller
1st 9C: Baltic Porter SS_Baltic High Plains Drafters (Cheyenne, WY)
Mike Shaffer 2nd 20A: American Porter Simple Porter None
Ed Moore 3rd 9C: Baltic Porter Miss Kitty Baltic Porter Rock Hoppers Brew Club (Castle Rock, CO)

Stout (12 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Dave Stieb 1st 15B: Irish Stout BAF Weiz Guys (Loveland, CO)
Tom Goodwin 2nd 16B: Oatmeal Stout KROC (Keg Ran Out Club) (Broomfield, CO)
Jon Estabrook 3rd 16B: Oatmeal Stout Snow Patrol Liquid Poets (Fort Collins, CO)

Strong Stout (10 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Roy Navik
CoBrewer: Andy Roberts
1st 20B: American Stout Onkel Rojus Black Forest Cherry Breakfast Stout None
Gerry Lynch
CoBrewer: Jonnie Lynch
2nd 20C: Imperial Stout Black Moon Berthoud Barn Burners (Berthoud, CO)
Lianna Gerrish
CoBrewer: Shaun Endres
3rd 20C: Imperial Stout Bearcrusher Liquid Poets (Fort Collins, CO)

American IPA (20 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Tim Schafer
CoBrewer: Ev Schafer, Paul Ditter
1st 21A: American IPA Little Hop of Horrors None
Dan Chase 2nd 21A: American IPA IPA #2 None
Olof Triana 3rd 21A: American IPA None

Double and Specialty IPA (14 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Sean McCauley
CoBrewer: John Rademacher
1st 21B: Specialty IPA A Saucerful of Secrets Weiz Guys (Loveland, CO)
Jon Estabrook 2nd 21B: Specialty IPA Hopped Up Hut Trip Liquid Poets (Fort Collins, CO)
Marco Olivo 3rd 21B: Specialty IPA Scotch Hop Indian Peaks Alers (Erie, CO)

German Wheat and Rye (8 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Matt Lawlor 1st 10A: Weissbier Gewitter Weizen Rock Hoppers Brew Club (Castle Rock, CO)
Thomas St. John 2nd 10A: Weissbier None
Ernie Smith 3rd 10B: Dunkles Weissbier Gutes Bier Intellectual Brewers Union (IBU) (Mills, WY)

Belgian and French (17 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Mark Boelman 1st 25B: Saison Donald Trump's Hair Weiz Guys (Loveland, CO)
David Hewitt 2nd 24B: Belgian Pale Ale None
Torre Ahlberg 3rd 24C: Biere de Garde Biere de Garde None

Sour Ale (6 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
David Kilts 1st 23A: Berliner Weisse Symbio Weisse Weiz Guys (Loveland, CO)
Mark Wingert 2nd 23A: Berliner Weisse Berliner Wiesse None
Virginia Upchurch
CoBrewer: John Kure
3rd 23B: Flanders Red Ale la folie clone Hop Barley + the Alers (Boulder, CO)

Light Belgian Strong (8 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Tiago Dantas 1st 25A: Belgian Blond Ale BBlonde The Brew Crew (Denver, CO)
David Kilts 2nd 26C: Belgian Tripel Divine Trappe Weiz Guys (Loveland, CO)
Chad Hodgson 3rd 25A: Belgian Blond Ale Almost Nude Belgian Blond None

Dark Belgian Strong (12 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Gerry Lynch
CoBrewer: Jonnie Lynch
1st 26D: Belgian Dark Strong Ale No Quarter Quad Berthoud Barn Burners (Berthoud, CO)
Ian Johnston 2nd 26D: Belgian Dark Strong Ale High Plains Drafters (Cheyenne, WY)
Tyler Olpin 3rd 26D: Belgian Dark Strong Ale Ouster Liquid Poets (Fort Collins, CO)

Strong Ale (8 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Gerry Lynch
CoBrewer: Jonnie Lynch
1st 17B: Old Ale Crazy Ivan Berthoud Barn Burners (Berthoud, CO)
Torre Ahlberg 2nd 17D: English Barleywine English Barleywine None
Shawn Miller
CoBrewer: Shawn Miller
3rd 17D: English Barleywine Thomas Hardy High Plains Drafters (Cheyenne, WY)

Historical Beer (10 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Nelson Crowle 1st 27: Historical Beer Lichtenhainer Indian Peaks Alers (Erie, CO)
Jim Maurer 2nd 27: Historical Beer It's Grate, Sir None
Jonathan Kissinger 3rd 27: Historical Beer Mystery Hop Worts of Wisdom Homebrewers (San Jose, CA)

Fruit Beer (10 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Patrick Harrison 1st 29C: Specialty Fruit Beer Born in the OC Summer Ale None
Michael Jackson 2nd 29A: Fruit Beer P's Passionfruit 3.0 Weiz Guys (Loveland, CO)
Geoff Coleman 3rd 29A: Fruit Beer ASHTON GRAPEFRUIT IIPA Brewing Network, The (Concord, CA)

SHV (19 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Mark Boelman 1st 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer I Mean You No Harm Weiz Guys (Loveland, CO)
Matt Hamilton 2nd 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer Kumoniwannalaya Stout None
Mark Boelman 3rd 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer Futurenanigans Weiz Guys (Loveland, CO)

Smoke and Wood (17 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Adrien Robenhymer
CoBrewer: Chris Branecky
1st 33B: Specialty Wood-Aged Beer Ace's Bourbon Scottish Wee Heavy Liquid Poets (Fort Collins, CO)
Matthew Eckhart 2nd 33A: Wood-Aged Beer Noch RIS Outcrop Brewers (Highlands Ranch, CO)
Adrien Robenhymer
CoBrewer: Chris Branecky
3rd 33B: Specialty Wood-Aged Beer Ace's Bourbon Aged Belgian Quad Liquid Poets (Fort Collins, CO)

American Wild Ale (17 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Tris Jacobs 1st 28C: Wild Specialty Beer PBC Sour Peach Blonde Ale Weiz Guys (Loveland, CO)
David Kilts
CoBrewer: Dereks Barrel Team
2nd 28C: Wild Specialty Beer Bare Peaches Weiz Guys (Loveland, CO)
Tyler Olpin 3rd 28A: Brett Beer Wild Saison Liquid Poets (Fort Collins, CO)

Specialty Beer (6 entries)

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Nick Sorge 1st 34A: Clone Beer None
Sean Haux
CoBrewer: Steve Patik
2nd 34C: Experimental Beer Pilsmeer Mile High Monks (Denver Metro and Beyond, CO)
Jack Miller 3rd 34B: Mixed-Style Beer Abbey's Confused Intellectual Brewers Union (IBU) (Mills, WY)

Pro/Am - High Hops

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
David Kilts 1st 4C: Helles Bock Spring Bock Weiz Guys (Loveland, CO)

Pro/Am - Verboten

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Roy Navik
CoBrewer: Andy Roberts
1st 20B: American Stout Onkel Rojus Black Forest Cherry Breakfast Stout None

Pro/Am - Grimm Brothers

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Mark Boelman 1st 30A: Spice/Herb/Vegetable Beer I Mean You No Harm Weiz Guys (Loveland, CO)

Pro/Am - Weldwerks

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Mike Shaffer 1st 20A: American Porter Simple Porter None

Pro/Am - Stewards Choice

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Ian Johnston 1st 26D: Belgian Dark Strong Ale High Plains Drafters (Cheyenne, WY)

Pro/Am - Crow Hop

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Brent Wickham
CoBrewer: Orris Wickham
1st 12B: Australian Sparkling Ale 12-14 Sparkling Ale High Plains Drafters (Cheyenne, WY)

Pro/Am - Big Thompson

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Jon Estabrook 1st 21B: Specialty IPA Hopped Up Hut Trip Liquid Poets (Fort Collins, CO)

Best Of Show - Beer

Brewer Name Medal Style Brew Name Club
Chris Cunningham 1st 13B: British Brown Ale English Brown None
Tris Jacobs 2nd 28C: Wild Specialty Beer PBC Sour Peach Blonde Ale Weiz Guys (Loveland, CO)

Heavy Medal - Brewer

Brewer Name Medal Total Points Medal Details
David Kilts 1st Total points: 12 5 medals: 1st:2 2nd:3
Tris Jacobs 2nd Total points: 8 3 medals: BOSBeer2nd:1 1st:2
Gerry Lynch 2nd Total points: 8 3 medals: 1st:2 2nd:1

Heavy Medal - Club

Club Name Medal Total Points Medal Details
Weiz Guys (Loveland, CO) 1st Total points: 39 16 medals: BOSBeer2nd:1 1st:8 2nd:6 3rd:1
Intellectual Brewers Union (IBU) (Mills, WY) 2nd Total points: 10 5 medals: 1st:2 2nd:1 3rd:2
High Plains Drafters (Cheyenne, WY) 2nd Total points: 10 5 medals: 1st:1 2nd:3 3rd:1
Liquid Poets (Fort Collins, CO) 2nd Total points: 10 7 medals: 1st:1 2nd:1 3rd:5

Sweethearts Revenge Homebrew Competition

Sweetheart's Poster